Jastrzębia Góra - oceny wg. turystów:
średnia 3.78 na podstawie 72 opinii
, Jastrzębia Góra
5.0/5.0 1

Wakacje w Jastrzębiej Górze wcale nie muszą oznaczać nieustannego wylegiwania się na plaży. W okolicach zlokalizowanych jest wiele atrakcji turystycznych, które każdy przybywający tu turysta powinien choć raz odwiedzić. Jednym z takich miejsc jest Lisi Jar, jesteśmy przekonani, że ta nazwa nie jest Ci zupełnie obca. Lisi Jar zaliczany jest bowiem do grupy najpopularniejszych nadmorskich atrakcji turystycznych. Czym tak naprawdę jest Lisi Jar? Jak to miejsce wyglądało kiedyś? Więcej informacji na ten temat znajduje się poniżej - sprawdź koniecznie jakie niespodzianki czekają na Ciebie w tym zakątku Polski!

Aktywne wakacje nad polskim morzem!

Znaczna większość naszych rodaków, nie wyobraża sobie tego by wakacje spędzić w innym miejscu niż nad polskim morzem. Nic w tym dziwnego, Bałtyk ma w sobie pewien urok, który każdego roku przyciąga nad wybrzeże setki turystów z kraju i za granicy. W ostatnich czasach dużą sympatią cieszą się w szczególności niewielkie miasteczka oraz wsie, w których to właśnie zatrzymują się urlopowicze. Zalicza się do nich między innymi Jastrzębia Góra, gdzie odpocząć można na przysłowiowego leniwca oraz na tzw. aktywnego turystę. 

O tym, że nadmorski klimat i duże ilości jodu pozytywnie wypływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie z pewnością już wiesz, ale czy zdajesz sobie sprawę jak te czynniki oddziałują na lokalną przyrodę? To właśnie tutaj znajduje się najpiękniejszy Nadmorski Park Krajobrazowy, który zachwyca dziką przyrodą. Jedną z jego części jest wspomniany na samym początku Lisi Jar.

Lisi Jar - położenie

Mianem Lisiego Jaru określa się wąwóz (jar) oraz niewielki obszar Jastrzębiej Góry. Wąski wąwóz ma długość ok. 350 metrów oraz głębokość ocenianą na 50 metrów. Wejście do Lisiego Jaru umożliwiają turystom schody, z kolei jego koniec zlokalizowany jest u stóp samego wybrzeża prowadzącego wprost nad Morze Bałtyckie. 

Wąwóz otoczony jest starymi bukowymi drzewami, których wiek specjaliści oceniają na ponad sto lat. Z tego też względu Lisi Jar jest miejscem idealnym na długie spacery, w okresie wakacyjnym, każdego dnia tą drogą przechodzi kilkaset turystów.

Czy wiesz, że długość Lisiego Jaru początkowo wynosiła aż 10 kilometrów? Tak znaczne jej skrócenie jest wynikiem szkodliwego działania wody, wraz z upływem lat zmniejszał się obszar Lisiego Jaru. Na szczęście dzisiaj, pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego robią co mogą, by wielkość wąwozu nie zmalała.

Miejscowa legenda o Lisim Jarze

Każde miasto w Polsce pochwalić może się interesującą historią związaną z jego powstaniem. Podobnie jest z Lisim Jarem, lokalna legenda mówi o tym, że w roku 1920 hrabia de Rosset zlecił wybudowanie tutaj pierwsze w kraju schronisko dla turystów, noszące nazwę "Nad Lisim Jarem". 

W roku 1932 hrabia de Rosset ustawił przed wejściem obelisk, który jest pamiątką po przybyciu do Lisiego Jaru Zygmunta III Wazy. Po przegranej walce ze Szwedami (1594r.), statek króla rozbił się u wybrzeży Bałtyku, przez co wylądował on właśnie w wąwozie. Choć obelisk obecnie znajduje się na swoim pierwotnym miejscu, to przed wybuchem drugiej wojny światowej został on po części zniszczony a jego duży fragment wywieziony za zachodnią granicę Polski. Pamiątka po hrabim de Rosset wróciła na swoje miejsce dopiero pod koniec XX wieku. 

 
Dostępność noclegów w obiekcie wolne dni zajęte dni
Oceny turystów:
Średnia ocena:
5
Standard obiektu:
czy polecasz innym?
cena
obsługa
atrakcyjność dla dzieci
dodaj opinieDodaj opinię
Opinie gości:
2021
chlorek
Piękne miejsce! nie mieliśmy pojęcia, że nad morzem jest taki skarb!
Ta reklama została wyświetlona: 31988 razy

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jastrzebia-Gora.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!

your image
your image
your image